Iнститут сiльского розвитку  
українська english

Пошук    © 2003–2005 ICP.org.ua
Використання матеріалів з цього сайту дозволено лише при гіпертекстовому посиланні на www.icp.org.ua
Адреса для листування: icp@icp.org.uaНаші події

ЕКСПЕРТИ ОБГОВОРИЛИ ПРОБЛЕМИ ВОДОПОСТАЧАННЯ НА НАЦІОНАЛЬНОМУ РІВНІ

 
 
 

24 лютого в приміщенні конференц-зали Президії Національної академії наук України (м. Київ) відбувся круглий стіл, організований Інститутом сільського розвитку в рамках реалізації проекту «Методи вдосконалення водопостачання та водовідведення, що можуть бути репліковані», Реалізація проекту стала можливою за фінансової підтримки Міністерства у справах довкілля, харчових продуктів та розвитку сільської місцевості Великобританії - DEFRA.

В роботі круглого столу взяли участь понад 70 осіб, серед яких були представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Мінохорони здоров’я України, експерти, представники НДО з різних регіонів України, обласних дорадчих сільських служб, комунальних підприємств тощо.

Темою для обговорення став успішний досвід сільських громад с. Фурси (Білоцерківського району Київської області) та с. Великоплоське (Великомихайлівського району Одеської області) з вирішення проблем відновлення малої річки (с. Фурси) та забезпечення мешканців села якісною питною водою (с. Великоплоське).

Відкриваючи захід, Олександр Цепко, заступник директора Інституту сільського розвитку, повідомив присутніх про черговий випадок захворюваня мешканців сіл Одеської області в результаті вживання неякісної питної води. Він зазначив: «…такі випадки означають актуальність і масштаб цієї проблеми у сільських громадах. Ми маємо не тільки обговорити цю проблему, а й запропонувати суспільству шляхи її ефективного подолання. Сьогодні, на нашому круглому столі ми хотіли б представити дві моделі, які були впроваджені в Київській та Одеській області, та присвячені вирішенню саме питань стану водних ресурсів…»

Анатолій Скрипник, головний спеціаліст Мінохорони здоров’я України зазначив: «…нажаль сільський уклад життя на сьогодні склався таким чином, що не можна попередити, або запобігти попаданню забруднюючих речовин в водоносні горизонти, з яких береться питна вода…Навіть ті поодинокі водогони на селі, які існували за часів Радянського Союзу, сьогодні не працюють. Це, рано чи пізно, закінчується негараздами. Міністерство буде підтримувати будь-які спроби, навіть невеличкі, такі як ці окремі приклади, що дозволять забезпечити населення, більш якісною питною водою…»

Юлія Денисюк, провідний спеціаліст Мінприроди України підкреслила: «…Міністерство опосередковано займається питною водою. Наша мета – це недопущення забруднення поверхневих та підземних вод, які використовуються для забезпечення населення питною водою. На державному рівні зараз функціонує державна програма оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води…У 2006 році планується розробити програму оздоровлення басейну річки Сіверський Донець, а також річки Дністер. Також діє програма очистки стічних вод, яка фінансується з державного бюджету…Цього року планується виділити близько 50 мільйонів гривень на очистку стічних вод… Міністерство зацікавлено в таких проектах і ми будемо всіляко підтримувати подібні ініціативи…».

Ребекка Гамфрей, керівник проекту від ADAS International, у вітальному слові подякувала усім учасникам проекту за гарну роботу та відзначила: «…Протягом цього року ми мали досить значні досягнення…На мою думку ми напрацювали ефективні підходи до поліпшення якості життя в громадах та залучення місцевих громад до вирішення екологічних проблем. Ми також навчилися на наших помилках та зробили висновки для підвищення ефективності нашої роботи у майбутньому. Ми отримали багато гарних результатів і я очікую, що присутні зможуть дізнатися про них під час роботи круглого столу. Я також сподіваюся, що подібні проекти можуть бути започатковані в інших регіонах України».

Селищний голова с. Фурси Микола Фурсенко, презентував досягнені результати на Київщині. Детально розповів про ресурси, які було залучено на виконання робіт по відновленню ділянки річки Кам’янка та складнощі, що виникали під час реалізації проекту. «Село було дуже сильно забруднене. У 2000 році про це писали навіть центральні газети -«Урядовий кур’єр», «Голос України», а також обласна газета. Якість води в річці Кам’янка не відповідала ніяким вимогам. Не можна було в ній купатися, або використовувати воду належним чином. Тому сільська рада взялася за вирішення цієї проблеми і намагалася деякий час самотужки її вирішувати. Але ви знаєте, що фінансування сільських бюджетів - невелике. Тому, довгий час нам нічого конкретного не вдавалося зробити. Починаючи з 2002 року ми ліквідували частину сміттєзвалищ в межах басейну річки, також очистили прибережні зони, які були заболочені та засмічені. Це трохи покращило ситуацію в селі. Але головного ми не досягали…

Складалася ситуація, що терпіти далі вже було не можливо. Тому ми створили робочу групу і почали вивчати можливість вирішення цієї проблеми. Нам дуже велику допомогу надала Київська обласна дорадча служба…До складу робочої групи увійшли фахівці району, сільської ради, фахівці гідрологи, керівники підприємств, громадських організацій, школи…Звичайно було боязко приступати, тому що бракувало коштів, вже розпочався бюджетний рік…Для виконання робіт залучалися кошти Великої Британії, в межах 200 тис. гривень, сільської ради в межах 74 тис. гривень, та підприємців – 130 тисяч гривень…” – розповів сільський голова. І додав про результати проекту: „Після проведення робіт значно поліпшився стан річки та якість води в ній, яка зараз відповідає стандарту «Питна вода»…Головне, що це покращення відчуло населення. Якщо на початку цієї роботи дуже багато було песимістів, не вірили в те, що ми зможемо щось зробити, то зараз люди вірять і допомагають.”

Марія Осипова, керівник НГО «Центр розвитку та правової підтримки села» зробила презентацію стосовно досвіду реалізації проекту в селі Великоплоске Одеської області та особливо зазначила: «…Проблема водоснабжения для Украины существенна. Но я бы добавила, что она особенно существенна для юга Украина, и в частности Одесской области. Здесь, как-бы две наиболее важные составляющие. Первая - в некоторых селах, особенно юга области, отсутствует пресная качественная питьевая вода. И вторая - на севере области есть питьевая вода, но, к сожалению, те колодцы, которыми пользуются наши жители, практически все загрязнены. И мы разрабатывали модель водоснабжения для сел, где существует питьевая вода и люди пользуются питьевой водой из колодцев…Уровень загрязнения воды в них, в среднем превышает норму в 30 раз по нитратам, а в некоторых колодцах и в 60 раз. Нашей целью была разработка модели, которая могла бы стабильно обеспечивать население питьевой водой. Также необходимо было разработать план по уменьшению загрязнения грунтовых вод от существующих источников загрязнения. Я не могу сказать, что мы реализовали запланированное на все 100%, но большая часть работ выполнена. На сегодняшний день привлечено 25 тысяч гривен от предприятий на реализацию проекта, проведена информационная кампания с целью привлечения средств населения на подключение дворов. Сегодня практически 100% населения готовы подключиться к централизованному водоснабжению и готовы потратить деньги на подключение. Т.е. это очень серьезный результат проекта, который был достигнут».

Другу частину заходу було присвячено обговоренню результатів проекту, особливо складнощам, що виникли у процесі його виконання. Експерти та практики детально обговорили усі переваги та недоліки і домовилися про поширення успішного досвіду реалізації проектів з водопостачання.


Київська обласна сільськогосподарська дорадча служба

Біржовий вісник Київської агропромислової біржі - професійна
інформація для трейдерів та операторів зернового ринку
ПроАгро - информация для агробизнеса
АгроПоиск - аграрная поисковая система
Торговая марка АГРОТОН
Фермерский бизнес –
сайт фермеров
Український земельний
ринок - все про землю в Україні
 

  Создание сайта: LND
META - Украина. Украинская поисковая система Старт Украина Украинский портАл