|
|
|
|
Тамара Подвисоцька про необхідність активізації громади
|
|
|
Марія Осіпова про успіхи реалізації проекту
|
|
3 лютого 2005 року у приміщенні Будинку вчених у Одесі відбувся круглий стіл за результатами втілення проекту „Методи водопостачання та водовідведення, що можуть бути репліковані” у селі Великоплоське, Великомихайлівського району Одеської області, який фінансується Міністерством у справах довкілля, харчових продуктів та сільського розвитку Великої Британії (DEFRA).
У роботі круглого столу взяли участь члени Робочої групи з реалізації проекту від с. Великоплоське та Одеської обласної сільської дорадчої служби, представники Одеської обласної державної адміністрації, Овідіопольського та Білгород-Дністровського районів, експерти Інституту сільського розвитку. По закінченню заходу був проведений прес-клуб для журалістів.
Під час відкриття круглого столу президент ГО „Центр розвитку села” Марія Осіпова зазначила: „Для півдня України та особливо Одеської області проблемним питанням є водопостачання. Одна з причин полягає у тому, що побудовані багато років тому водогони без постійних інвестицій та якісного менеджменту наразі не працюють. У більшості райнів області люди змушені користуватися водою з колодязів, яка не відповідає санітарним нормам.”
Один із мешканців села Великоплоське додав, що на собі випробував якість питної води із місцевого колодязя. Після того, як він перехворів „жовтухою” зрозумів, що слід самому братися за водопостачання. Дуже допоміг у цьому даний проект, який має забезпечувати мешканців села чистою питною водою, що доставляється з глибини 200 метрів. Не чекаючи поки водогін прокладуть до його оселі чоловік сам за тиждень прокопав понад 200 метрів траншеї і проклав його до оселі самотужки. „Сьогодні я зрозумів, що готовий платити будь-які кошти аби мати воду в оселі, адже це не тільки – здоров’я, а й облаштований побут: проточна вода, каналізація, пральна машина-автомат та інше. А для цього головне –об’єднати зусилля громади!” – додав мешканець Великоплоського.
Заступник начальника головного управління економіки та європейської інтеграції облдержадміністрації Тамара Подвисоцька у своєму виступі вдмітила, що найголовнішим завданням під час реалізації проекту було саме організувати людей на вирішення проблеми, адже усі звикли, що був хтось, хто мав постачати їм питну воду і не долучалися до вирішення своїх же проблем. „Найголовніше те, що сьогодні громада вже розуміє, що рішення проблем побуту, водопостачання, здоров’я – це справа, яка може бути вирішена тільки за активної участі самих членів цієї громади,” – додала вона.
Учасники круглого столу також обговорили перспективи розвитку даного проекту. Так, було зазначено, що одним із проблемних моментів є його самоокупність, оскільки більшість людей вже звикли не платити за воду. Тому, наразі є велика необхідність у поширенні інформації про проект та у вихованні культури споживачів серед селян. Так, голова селищної ради Володимир Орлов сказав, що за результатами опитування сьогодні тільки 70 відсотків жителів згодні платити за воду, а це значно підвищує ціну для тих, хто користується водогоном, - тому планується продовжити інформаційну кампанію серед населення. Олександр Лозицький, керівник Великомихайлівської районної сільської дорадчої служби порадив ініціаторам аналогічних проектів у інших регіонах проводити більш масовану інформаційну кампанію і працювати не тільки з активістами чи через активістів, а частіше збирати громаду для обговорення проекту. „У першу чергу необхідно піднімати людей! Піднімете людей, – вони самі звернуться за допомогою до директорів підприємств та залучать інших людей. Вже не тільки члени Робочої групи будуть вмовляти, телефонувати, вимагати, просити, а сама громадя, яка є найбільшою рушійною силою у цьому питанні, -” зазначив один із менеджерів проекту.
По закінченню круглого столу члени Робочої групи, експерти та посадовці дали прес-конференцію для журналістів обласних електронних та друкованих ЗМІ, розповіли про перспективи поширення досвіду на інші регіони.
|
|