Нове в законодавстві та коментарі експертів "Інституту сільського розвитку".
11 червня 2003 р. вступив у дію Закон України "Про особисте селянське господарство" №742-IV від 15 травня 2003 р.
Відповідно до закону, діяльність, пов'язана з веденням особистого селянського господарства (ОСГ), не вважається підприємницькою. Це діяльність фізичної особи (без створення юридичної особи) для задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна ОСГ, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Також ОСГ можуть створити особи, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають.
Закон визначає організаційні, економічні, соціальні та правові принципи ведення ОСГ. Зокрема:
- Можливість приєднати земельну ділянку, виділену із земель державної чи комунальної власності для ведення ОСГ (площею не більше 2 га), із земельною ділянкою, що перейшла у власність ОСГ в результаті розпаювання земель. За словами експерта "Інституту сільського розвитку" Тамари Осташко, це сприятиме розвитку тенденції до розширення землекористування ОСГ, що в перспективі може призвести до створення мережі сімейних ферм в Україні, а отже - до вирішення проблеми зайнятості й формування середнього класу в сільській місцевості.
- Члени ОСГ належать до категорії зайнятого населення в тому випадку, якщо робота в цьому господарстві для них є основною і розрахунковий місячний дохід на одного члена дорівнює, або перевищує розмір мінімальної заробітної плати (165 грн.). Статус зайнятої особи передбачає соціальний захист - у випадках тимчасової втрати працездатності (так званий, лікарняний), призначення пенсії, при різноманітних страхових випадках. Суми цих виплат залежатимуть від розрахункового місячного доходу на одного члена ОСГ. Методику ж його визначення доручено розробити урядові з урахуванням регіональних умов та нормативної оцінки землі протягом трьох місяців після прийняття закону.
- Норма закону щодо надання послуг з використанням майна ОСГ, у тому числі, й у сфері сільського зеленого туризму, відкриває для жителів сільської місцевості можливості отримання додаткових доходів, вирішення проблеми зайнятості сільського населення.
- За ОСГ закріплені права на участь у конкурсах сільськогосподарських виробників для отримання бюджетної підтримки відповідно до загальнодержавних і регіональних програм.
- Закон передбачає надання державної підтримки ОСГ в межах загальнодержавних і регіональних програм за рахунок державного і місцевих бюджетів.
Довідка. За даними Мінагрополітики України, на початок 2003 р. кількість ОСГ, що приєднали до своїх господарств належні їм земельні частки та ведуть господарства без створення ними юридичної особи, перевищила 500 тис., а розмір їх землекористування перебуває у межах 7-10 га сільськогосподарських угідь.
Тамара Осташко
|
|