Iнститут сiльского розвитку  
українська english

Пошук    © 2003–2005 ICP.org.ua
Використання матеріалів з цього сайту дозволено лише при гіпертекстовому посиланні на www.icp.org.ua
Адреса для листування: icp@icp.org.uaНаші події

ЩО НЕОБХІДНО УКРАЇНСЬКОМУ СЕЛУ? – "круглий стіл" за результатами загальноукраїнського дослідження

Під час круглого столу
Під час круглого столу
 
Учасники: С. Прокопенко, Директор ІСР; Голова профільного Комітету ВРУ І. Томич; Заступник міністра аграрної політики України С.Мельнік, Президент НСПУ М. Гладій
Учасники: С. Прокопенко, Директор ІСР; Голова профільного Комітету ВРУ І. Томич; Заступник міністра аграрної політики України С.Мельнік, Президент НСПУ М. Гладій
 
Експерт ІСР Т. Осташко презентує результати дослідження
Експерт ІСР Т. Осташко презентує результати дослідження
 
Директор ІСР С. Прокопенко про підсумки засідання
Директор ІСР С. Прокопенко про підсумки засідання
 

20 жовтня 2005 року у м. Києві (вул. Садова, 3А) відбувся „круглий стіл” на тему: „Українське село перед „Роком села”, організований Інститутом сільського розвитку і Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної ради України. У роботі „круглого столу” взяли участь провідні вітчизняні та закордонні експерти, політики, високопосадовці, науковці, громадські діячі.

Під час заходу було оприлюднено результати загальноукраїнського соціологічного дослідження “Стан і перспективи українського села”, здійсненого на замовлення Інституту сільського розвитку та проведено його обговорення.

В результаті дослідження отримані соціологічні дані щодо стану і перспектив українського села, зокрема, рівня добробуту і структури доходів сільських домогосподарств; структури зайнятості сільського населення; стану і розвитку особистих селянських господарств; проблем і перспектив сільського підприємництва; проблем соціальної сфери села і розвитку сільських громад. Також, узагальнені очікування селян щодо державної аграрної політики, формування ринку земель сільськогосподарського призначення, перспектив вступу України у СОТ і євроінтеграції.

Опитування показало, що за останні роки поступово відбувається зміна структури доходів сільського населення: у структурі сукупних ресурсів домогосподарств зростає значимість оплати праці, пенсій, допомоги, субсидій, а зменшується роль ресурсів, отриманих від особистих селянських господарств (ОСГ). Проте, доходи від продукції, виробленої в ОСГ залишаються провідним джерелом підтримки добробуту для 80% сільських домогосподарств. Дослідження показало, що лише 38% ОСГ продають вироблену продукцію і тільки 32% вважають свої ОСГ прибутковими. Лише 15% селян хотіли б у сучасних умовах організувати сімейне фермерське господарство на базі ОСГ і приєднаної до нього земельної частки колишнього КСП. На думку директора Інституту сільського розвитку Світлани Прокопенко зростанню рівня прибутковості ОСГ, і відповідно, доходів селян, перешкоджають відсутність ринкової інфраструктури у сільській місцевості. „Наразі, необхідною є політика підтримки розвитку особистих селянських господарств через сприяння розвитку обслуговуючих і збутових кооперативів, торгових домів, маркетингових ланцюгів тощо”, - зазначила експерт.

Проте, найбільш проблемним питанням для села на сучасному етапі є перспектива формування ринку земель сільськогосподарського призначення. Дослідження виявило, що майже половина селян висловилася проти існування земельного ринку взагалі. На той же час 22% власників земельних ділянок погодилися б їх продати. Експерт Інституту сільського розвитку Тамара Осташко вважає, що майбутня структура сільського господарства України визначиться на початковому етапі формування земельного ринку. „Згідно отриманих даних покупцями землі, на думку 54% селян, стануть, у першу чергу, вітчизняні і закордонні інвестори, які вже зараз орендують великі площі сільськогосподарських земель в Україні”, - сказала пані Осташко.

Іншою суттєвою перепоною на шляху розвитку українського села на думку самих селян є масовий виїзд селян на заробітки. Дана обставина за свідченнями експертів спричинена низьким рівнем розвитку підприємництва на селі. У той же час дослідження вказує на значний потенціал у цій галузі. Так, 28% сільської молоді хотіли б започаткувати підприємницьку діяльність. Проте, їх стримує відсутність початкового капіталу, можливості отримати кредит на вигідних умовах та інші негативні фактори. Учасники круглого столу також приділили увагу необхідності підвищення активності сільських громад та довіри до місцевих органів влади, оскільки саме ці фактори стримують вирішення багатьох проблем на місцевому рівні.


Київська обласна сільськогосподарська дорадча служба

Біржовий вісник Київської агропромислової біржі - професійна
інформація для трейдерів та операторів зернового ринку
ПроАгро - информация для агробизнеса
АгроПоиск - аграрная поисковая система
Торговая марка АГРОТОН
Фермерский бизнес –
сайт фермеров
Український земельний
ринок - все про землю в Україні
 

  Создание сайта: LND
META - Украина. Украинская поисковая система Старт Украина Украинский портАл