14 липня 2005 року у Палаці мистецтв «Український дім» відбувся „круглий стіл” на тему: “Вступ України до Світової організації торгівлі: очікування українського села”, організований Інститутом сільського розвитку. У роботі „круглого столу” прийняли участь провідні вітчизняні та закордонні експерти, політики, громадські діячі.
Під час заходу було оприлюднено результати соціологічного дослідження „Аналіз суспільної думки щодо можливого впливу вступу України до СОТ на сільську місцевість”, проведеного Інститутом сільського розвитку за підтримки Програми підвищення рівня життя сільського населення у Донецькій, Луганській, Київській та Одеській областях.
Опитування сільгоспвиробників та управлінців, відповідальних за впровадження аграрної політики на місцях, дало цікаві результати. Так, рівень поінформованості сільськогосподарських товаровиробників щодо СОТ нижчий, ніж у представників органів влади: 17% керівників сільгосппідприємств і фермерів зовсім не мають інформації про СОТ.
По-друге, дослідження виявило, що серед сільськогосподарських виробників і управлінців частка тих, хто схвалює вступ України до СОТ, є більшою, ніж частка противників торгівельної лібералізації (39% виробників сільськогосподарської продукції і 51% управлінців вважають, що Україні треба вступати до СОТ, натомість 23% виробників і 15% управлінців – проти). З'ясувалося, що у пілотних областях більшість респондентів не очікують негативних наслідків для сільського господарства у зв’язку із обмеженням рівня державної підтримки галузі (лише 29% вважають, що підтримка сільськогосподарських виробників в умовах СОТ скоротиться). На думку Тамари Осташко, експерта Інституту сільського розвитку, окремі результати дослідження спростовують поширені у суспільстві міфи щодо неприйняття вступу України до СОТ аграріями, оскільки більше половини (57%) респондентів не згодні із розповсюдженим висловлюванням, що “сільське господарство приречене на занепад після вступу України до СОТ”.
Після презентації результатів дослідження представники профільних міністерств, відомств, народні депутати, та експерти обговорили наявну ситуацію та запропонували ефективні кроки по зменшенню ризиків при вступі України до СОТ для українського села. Серед основних будо відмічено:
державна підтримка розвитку обслуговуючої і збутової кооперації, дрібних товаровиробників та формування для них ринкової інфраструктури;
сприяння комплексному розвитку сільської місцевості, через активне використання т.з. заходів “зеленої скриньки” СОТ;
проведення інформкампаній у сільській місцевості щодо переваг і ризиків від участі України у СОТ для сільського господарства.
З огляду на проблеми, накопичені в аграрному секторі, більшість із цих заходів потребує нагального впровадження незалежно від набуття членства України у СОТ. Участь у СОТ сприятиме прискоренню і більш ефективній реалізації цих напрямків аграрної політики, що, у свою чергу, працюватиме на підготовку аграрного сектору України в ході реалізації євроінтеграційних намірів.
|
|